Блог Vets&Pets

Новини та ветеринарні поради

weterynarz wrocław, behawiorysta wrocław

20 produktów szkodliwych dla zwierząt – jedzenie

Опубліковано: 18 листопада 2015

Prawda jest taka, że wszyscy nasi czworonożni przyjaciele mają nadprzyrodzony dar – dar żebrania jedzenia 🙂 Często trudno nam odmówić ukochanemu psiakowi plasterka szynki czy kawałka ulubionego ciastka. No bo przecież:

“Jeżeli coś nie jest szkodliwego dla mnie, to tym bardziej dla zwierzaka.”

Nic bardziej mylnego. Istnieje wiele produktów, które chociaż pozornie wydają się przyjazne dla zwierząt, zdecydowanie takie nie są. Tym samym rozpoczynamy cykl artykułów na temat szkodliwych produktów dla zwierząt. Dziś przyjrzymy się bliżej temu z czym spotykamy się na co dzień – jedzeniu.

Poniżej przedstawiamy Wam listę 20 najbardziej szkodliwych produktów, które często można spotkać w każdym domu.

 

alkoholALKOHOL

Alkohol jest jedną z substancji, które w bardzo krótkim czasie mogą wywołać u zwierząt niebezpieczna dla życia skutki. Wymioty, uszkodzenia wątroby, odwodnienie, brak koordynacji ruchowej, zatrzymanie krążenia, niski poziom cukru we krwi, uszkodzenie nerek, a nawet śmierć – to najczęściej wymieniane przez lekarzy objawy spożycia alkoholu przez zwierząt.

kofeinaKOFEINA

Nawet niewielka ilość kofeiny wpływa na zachowanie i samopoczucie zwierząt. Najczęściej występującymi objawami są zaburzenia ciśnienia oraz uszkodzenie nerek. Zwierzęta z objawami zatrucia kofeiną są niespokojne, mogą także mieć drgawki, niespokojny oddech, a także wymioty.

produkty-mleczneMLEKO

U większości gatunków zwierząt, wraz z wiekiem naszych pupili, zanikają enzymy ułatwiające trawienie mleka. Dodatkowo skład chemiczny mleka krowiego znacząco odbiega od składu mleka samic innych gatunków. Dlatego też spożywanie mleka przez dorosłe zwierzęta może skutkować stanem zapalnym jelit z objawami biegunki oraz wymiotów.

winogronaWINOGRONA/RODZYNKI

Według badań amerykańskich naukowców toksyczna dawka rodzynek wynosi 11,5g na 1kg masy ciała. Jeśli chodzi o winogrona toksyczna dawka to 30g na 1kg masy ciała. Do tej pory nie udało się ustalić, jaka substancja powoduje szkodliwe objawy u zwierząt. Najczęściej pojawiającymi się objawami zatrucia są zapalenia żołądka oraz jelit, a także wymioty czy utrata apetytu.

szynkaWIEPRZOWINA

Mięso wieprzowe jest zdecydowanie za tłuste dla psów i kotów. Dodatkowo, większość produktów dostępnych w sklepach zawiera konserwanty, które są nieprzyswajalne przez zwierzęta. Karmienie zwierząt surową, przetworzoną bądź gotowaną wieprzowiną skutkuje podrażnieniem układu pokarmowego, ma także negatywny wpływ na wagę naszego pupila.

nasionaNASIONA/PESTKI

Pestki wielu bardzo popularnych owoców (np. jabłek czy wiśni) zawierają związek o nazwie amigdalina. Będąc już w organizmie zwierząt, uwalnia on stopniowo cyjanowodór (znany jako kwas pruski), który jest silnie toksycznym środkiem dla zwierząt. Zjedzenie kilku nasion/pestek, które zawierają ten związek może spowodować ciężkie objawy u średniej wielkości psa.

awokadoAWOKADO

Jak dotąd nie udało się ustalić śmiertelnej dla zwierząt dawki awokado. Wiadomo jednak, że sam owoc jak i skórka są bardzo groźne dla zwierząt. Spożycie niewielkiej porcji skutkować może wymiotami, biegunką i zbieraniem się wody w jamie brzusznej.

brokulyBROKUŁ

Podając pupilom warzywa w dowolnej postaci należy mieć na uwadze, że niektóre z nich negatywnie wpływają na pracę układu trawiennego. Jednym z nich są brokuły. Tak jak u niektórych ludzi, brokuły wywołują u zwierząt wzdęcia, które mogą objawiać się nadmiernymi gazami oraz mogą doprowadzić do zaburzeń pracy układu trawiennego.

ostre-przyprawyPIKANTNE DODATKI

Wszelkie pikantne dodatki tj. papryka w dowolnej postaci czy pieprz powodują w dłuższej perspektywie podrażnienia nerek oraz ich schorzenia.

solSÓL (W DUŻYCH ILOŚCIACH)

W małych ilościach sól jest bezpieczną przyprawą dla zwierząt. Jednak jej nadmierne ilości zwiększają pragnienie oraz wpływają na zatrzymanie wody w organizmie. Ma to negatywny wpływ na gospodarkę wodną organizmu naszych pupili, a także zaburzenia przemiany materii czy choroby skóry! Nadmierne wykorzystywanie soli w produktach podawanych zwierzętom zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór żołądka.

cebula-czosnek-szczypiorekCZOSNEK, SZCZYPIOREK I CEBULA

Warzywa takie jak czosnek, cebula czy szczypiorek są groźnymi produktami dla psów i kotów. O ile w formie nieprzetworzonej rzadko podawane są zwierzętom (odstrasza ich sam zapach), o tyle często występują w ludzkim jedzeniu, które celowo/nieumyślnie podajemy zwierzętom. Samo działanie czosnku jest kilkukrotnie silniejsze od działania cebuli czy szczypiorku. Warzywa te powodują zatrucie oksydacyjne, a także niebezpieczne dla życia zwierząt uszkodzenia krwinek czerwonych. WAŻNE – objawy zatrucia tymi produktami bardzo często pojawiają się z opóźnieniem.

grzybyGRZYBY

Grzyby jadalne nie są szkodliwe dla zwierząt. Warto mieć jednak na uwadze, że tak jak i ludzie, zwierzęta przyzwyczajają się do smaku i zapachu produktów. Tak też może być i z grzybami. Dlatego niebezpieczny może okazać się spacer z pupilem w lesie, kiedy to czworonóg z chęcią zje napotkane tam grzyby, a które mogą być dla niego trujące. Reakcje zwierzęcego organizmu (kotów czy psów) na zatrucie grzybami, są bardzo podobne do reakcji ludzi – biegunka, problemy z trawieniem, zaburzenia układu nerwowego itp.

slodyczeSŁODYCZE

Spora część słodyczy (w tym gum do rzucia) zawiera ksylitol – organiczny związek chemiczny, który często wykorzystywany jest jako słodzik. Jest on toksyczny dla zwierząt – powoduje nadmierne wydzielanie insuliny, co skutkuje hipoglikemią, a w ostateczności doprowadza do marskości wątroby.

czekoladaCZEKOLADA

Bez względu na rodzaj czekolady (gorzka, mleczna czy biała) jest ona bardzo szkodliwa dla psów i kotów. Najbardziej jednak gorzka, w szczególności o zawartości 70% kakao; zawiera ona szkodliwą dla zwierząt substancję o nazwie Teobromina. Powoduje ona nadmierne uwolnienie adrenaliny, co negatywnie wpływa na pracę serca. Na rynku dostępne są także czekolady zawierające ksylitol, który również jest szkodliwy dla zwierząt (jego działanie opisane jest w punkcie: Słodycze).

ciastoSUROWE CIASTO/PIECZYWO

Samo pieczywo jest ciężkostrawnym pokarmem dla zwierząt. Niestrawione pieczywo przez długi czas zalega w żołądku zwierząt, co prowadzi do zaparć oraz gromadzenia dużej ilości gazów. Dużo bardziej niebezpieczne jest surowe ciasto – poprzez naturalne procesy zachodzące w surowym cieście, po ich zjedzeniu puchną w żołądku, co prowadzi do nadprodukcji CO2. Skutkuje to zaburzeniami układu pokarmowego. WAŻNE – występująca wówczas fermentacja alkoholowa prowadzi do wystąpienia objawów charakterystycznych dla zatrucia alkoholowego.

tytonTYTOŃ

Dokładnie tak samo jak u ludzi, tytoń (a zwłaszcza dym papierosowy) jest szkodliwy dla zwierząt. Może on wywoływać złe samopoczucie zwierząt, bóle głowy oraz zaburzenia układu nerwowego. W przypadku gdy zwierzak jest tzw. „biernym palaczem” może prowadzić do astmy.

orzechyORZECHY

Wiele odmian orzechów (w tym np. Makadamia) zawiera niewielkie ilości pleśni, które po zjedzeniu nawet małej ilości powodują wymioty, osłabienie czy problemy z koordynacją ruchową. Są one też przede wszystkim ciężkostrawne i mogą powodować niedrożność jelit. Nie wiadomo jednak, czy to jedyny negatywny czynnik wpływający na samopoczucie zwierząt. Objawy pojawiają się po kilku/kilkunastu godzinach.

przyprawyMOCNO WYRAZISTE PRZYPRAWY

Każda z przypraw ma inny wpływ na organizm zwierząt. Istnieje jednak kilka ich rodzajów, których spożycie wywołuje zdecydowanie negatywne skutki uboczne. I tak wszelkie aromatyczne/wyraziste przyprawy mogą doprowadzić do podrażnienia jelit. Gałka muszkatołowa, tak często występująca w domach wywołuje drgawki, a nawet prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego.

 

Wymienione wyżej produkty/substancje to jedne z najniebezpieczniejszych, które dostępne są w naszych domach. Warto jednak pamiętać, aby unikać także innych produktów, które negatywnie wpływają na zdrowie zwierząt. Są to:

  • • Kości (należy unikać wszelkich kości przetworzonych/gotowanych; zabronione jest podawanie kości drobiowych),
  • • Surowe ryby morskie (zawierają one związek o nazwie trimetyloamina, która wiąże obecne w pokarmie żelazo i zamienia w formę nieprzyswajalną),
  • • Cytrusy (nadmierne spożycie cytrusów wywołuje działania żółciopędne, a także zwiększają wydzielanie się kwasu żołądkowego; powoduje to wymioty u zwierząt),
  • • Leki (każde zatrucie lekami należy traktować poważnie i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii)

 

Jak widzicie, nawet tak niepozorne produkty jak szczypiorek czy pestki owoców mogą mieć tragiczny wpływ na zdrowie naszych pupili. Nie bagatelizujmy zatruć zwierząt i czym prędzej kontaktujmy się ze swoim lekarzem weterynarii w celu przeprowadzenia podstawowych badań. Czasem to właśnie minuty decydują o powrocie do zdrowia czworonogów.