Blog vets&pets

Newsy i porady weterynaryjne

weterynarz wrocław, behawiorysta wrocław

Psia starość – pierwsze symptomy

Wyobraźmy sobie pewną sytuację..

Twój pupil zawsze był modelowym psim towarzyszem. Mimo upływu lat zawsze urzekał energią i chęcią do zabawy. Podczas spacerów chętnie merdał ogonkiem, biegał za patykiem czy piłką, a po wyczerpującym dniu zasypiał w swoim ulubionym miejscu. Teraz jednak wygląda to inaczej – pies jest niespokojny, niechętny na spacery, ospały czy leniwy. Czy to oznaka choroby? Być może. Jednak bardziej prawdopodobnym, choć często ignorowanym powodem może być coś zupełnie innego – wiek psa.

Poniżej przedstawiamy Państwu najczęstsze problemy wynikające ze starości psa, a także proponowane doraźne rozwiązania.

Bezsenne noce

Kiedyś Twój pies przesypiał każdą noc. Nawet tą z długo trwającą burzą. Ostatnio jednak coraz częściej budzi się o nienaturalnych godzinach. Często chce skorzystać z toalety o porach, w których nigdy wcześniej nie wstawał. Co więcej, zdarzyło mu się popuścić mocz w domu.

Jak temu zaradzić?

Przede wszystkim skonsultuj te zachowania ze swoim lekarzem weterynarii. Niemniej, aby zminimalizować ryzyko nocnego moczenia u psów warto rozważyć odstawienie miski z wodą i jedzeniem kilka godzin przed snem. Jeśli uważasz, że przyczyna leży w tęsknocie za Tobą/bliską psiakowi osobą, możesz albo pozwolić mu spać w Twoim łóżku, albo do jego legowiska jedno z Twoich ubrań. Warto zastanowić się również nad tym, czy w nocy nie występują regularne hałasy, które mogą każdorazowo wybudzać psa ze snu. Pomocne mogą się także okazać wspólne zabawy/spacery tuż przed snem.

Niepożądane zniszczenia w domu

Pies zawsze był wzorowym mieszkańcem Twojego lokum. Nigdy nie zdarzyło mu się zniszczyć Twojego mienia. Niedawno jednak coraz częściej zaczął podgryzać meble, dywan czy zasłony. Albo wszystko po trochu. Może dobierał się już do wszelkiego rodzaju kwiatków (co może być niebezpieczne dla jego zdrowia!!).

Jak temu zaradzić?

Przede wszystkim usuń wszelkie atrakcyjne dla niego przedmioty – kubki, talerze, wazony – z pola widzenia. Dodatkowo sprawdź czy w domu nie występują wszelkiego rodzaju owady, np. Muchy, które mogą zachęcać psiaka do szerszej eksploracji mieszkania.

Nienormalne napady agresji

Być może Twój pupil nie ma już tak wyostrzonego zmysłu węchu i słuchu jak kiedyś. A i wzrok już nie ten, co kilka lat temu. W wyniku tego, pies dużo wolniej wykrywa/poznaje ludzi, którzy się do niego zbliżą/pojawiają się w jego przestrzeni osobistej. Kiedy pies zorientuje się, że ktoś pojawił się w jego najbliższym otoczeniu, często jest zaskoczony – skutkuje to warczeniem, kłapaniem pyskiem czy nawet próbą ugryzienia.

Jak temu zaradzić?

Takie zachowania mogą być potencjalnie niebezpieczne dla Twojego pupila i jego otoczenia. Warto, więc to skonsultować z behawiorystą i lekarzem weterynarii. Warto mieć na uwadze, że powolne zbliżanie się do innych ludzi, nie wykonywanie gwałtownych ruchów z żadnej ze stron znacząco może pomóc Twojemu psu w reagowaniu na otaczający go świat.

Powyżej przedstawiliśmy Państwu trzy najczęściej pojawiające się problemy, które występują u psów w dojrzałym wieku. Miejmy na uwadze, że każde nienaturalne zachowania występujące u psa powinny być konsultowane ze specjalistą.