Blog vets&pets

Newsy i porady weterynaryjne

weterynarz wrocław, behawiorysta wrocław

Czy kot powinien wychodzić na dwór?

Napisano: 9 styczeń 2017

Wielu właścicieli kotów martwi się, że ich pupile pozostając w domu żyją wbrew naturze. Przecież zawsze koty można było spotkać na zewnątrz podczas ich wędrówek czy spotkań z innymi kocimi kompanami. Niemniej jednak współczesny świat niesie wiele zagrożeń dla kotów wychodzących. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania z tej dziedziny.

 

Mój ogródek jest otoczony płotem, którego kot nigdy nie przeskoczył. Czy takie zabezpieczenie nie jest wystarczające?

O ile ogrodzenie domu stosunkowo skutecznie działa względem większości psów, o tyle nie jest jakąkolwiek przeszkodą dla kotów. Nawet jeżeli Twój kot najczęściej nie opuszcza ogródka, nigdy nie możesz być pewien, że coś go nie przestraszy – przez co instynktownie wybiegnie z terenu Twojego domu/ogrodu.

Co jest ważne – płot nie powstrzyma również innych kotów czy dzikich zwierząt, które można spotkać w naszym kraju. To zdecydowanie zwiększa ryzyko zaatakowania Twojego kota przez te zwierzęta i zarażenia go np. niebezpieczną chorobą.

Niektóre choroby, takie jak np. kocia panleukopenia są w stanie przetrwać w środowisku przez dłuższy okres czasu. Koty wychodzące na zewnątrz są znacznie bardziej narażone na te choroby aniżeli koty typowo domowe.

 

Mój kot posiada wszelkie aktualne szczepienia zalecone przez lekarza weterynarii. Czy to nie jest wystarczające zabezpieczenie?

Chociaż żadna szczepionka nie jest w 100% skuteczna, Twój kot będzie zabezpieczony przed większością istniejących chorób. Miej jednak na uwadze, że mimo postępu medycyny nadal istnieją choroby, na których nie ma szczepionek / lekarstw.

 

Mój kot jest bardzo spokojny, nie uważam by wdał się w bójkę z innym kocurem. Dlaczego powinienem się martwić?

Ze swojej natury koty to zwierzęta terytorialne i zawsze będą bronić swojego terenu. Nawet jeśli Twój pupil nie jest zainteresowany obroną swojego terytorium, to właśnie intruz może być zainteresowany 'przejęciem’ terytorium.

 

Jakie są zagrożenia bójki mojego kota z innym kotem?

Gdy koty walczą między sobą zawsze używają tej samej broni – pazurów i zębów. To właśnie przez nie najczęściej przedostają się wszelkiego rodzaju bakterie i zarazki, potencjalnie powodując bolesne ropnie w miejscu urazu czy nawet posocznice, które rozprzestrzeniają się na inne części ciała. Należy mieć na uwadze, że choroby takie jak białaczka kotów czy wirus niedoboru immunologicznego są roznoszone przez ślinę kota. Aby poznać więcej szczegółów na temat tych chorób skontaktuj się ze swoim lekarzem weterynarii.

 

Czy mój kot jest w stanie obronić się przed innymi zwierzętami?

Chociaż koty są dobrymi myśliwymi i wiemy, jak dobrze radzą sobie dzięki pazurom i zębom, w środowisku zewnętrznym koty najczęściej padają ofiarą większych drapieżników, takich jak: psy, lisy, wilki czy niektóre z gatunków drapieżnych ptaków. Warto pamiętać, że inne zwierzęta nieudomowione z reguły wykazują się dużo większą agresją aniżeli domowe psy czy koty.

 

Czy istnieją jakiekolwiek pasożyty, które mogą stanowić zagrożenie dla mojej rodziny?

Wychodzące koty są znacznie bardziej narażone na pasożyty takie jak pchły, kleszcze czy wszy. Mogą one powodować swędzenie i inne kłopoty zdrowotne kotów. Aby dowiedzieć się więcej na ich temat, skontaktuj się ze swoim lekarzem weterynarii.

Gleba na zewnątrz może być skażona jajami pasożytów (takimi jak np. glisty), które znajdują się w odchodach psów, kotów czy innych dzikich zwierząt. Takie glisty mogą być szkodliwe dla zdrowia kota. Jeśli Twój kot lubi czasem upolować szczura czy mysz, może dojść do zakażenia tasiemcem. Mimo, że tasiemce nie powodują poważnych problemów u dorosłych kotów, mogą być bardzo niebezpieczne dla małych kociąt. Innymi często spotykanymi pasożytami są: nicień płucny czy Giardia.

Podsumowując – chory kot stosunkowo łatwo może zarazić innych domowników wspomnianymi pasożytami.

 

Czy istnieją jakieś inne zagrożenia?

Twój kot może być narażony na działanie trucizn – znajdujących się w pułapkach na szkodniki czy pestycydach, które stosowane są w ogrodnictwie. Jeśli kot będzie miał z nimi bezpośredni kontakt, może to poważnie wpłynąć na jego stan zdrowia.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, koty często nie zważają na samochody. Często nawet na mało uczęszczanych ulicach dochodzi do potrąceń. Należy mieć także na uwadze, że w miesiącach chłodnych koty często lubią się wygrzewać wewnątrz samochodów, np. pod maską silnika.

Ostatnim niebezpieczeństwem, które może czyhać na Twojego kota są niestety ludzie. Nie każdy jest fanem kotów, czasem zdarza się, że ludzie celowo rozkładają pułapki by koty nie wchodziły na teren ich posesji.

 

Mimo wymienionych zagrożeń, nadal chcę by mój kot był 'wychodzący’. Jak mogę zmaksymalizować bezpieczeństwo kota?

Jeśli wierzysz, że kot powinien wychodzić na zewnątrz zawsze możesz spróbować oprowadzania go po ogrodzie z założoną obrożą i smyczą. Można także kupić pewnego rodzaju domki, które możemy ustawić w ogrodzie. Z jednej strony pozwalają na spędzanie czasu poza dobrze znanym domem, z drugiej strony chronią przed zewnętrznymi zagrożeniami.

Jeżeli mimo to chcesz by kot swobodnie poruszał się na zewnątrz, nigdy nie będziesz mieć 100% pewności, że nic mu się nie stanie. Wynika to z prostego faktu, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zewnętrznych zagrożeń, które czyhają na Twojego pupila.