blog vets&pets

News and vet advices

weterynarz wrocław, behawiorysta wrocław

Czipowanie – pytania i odpowiedzi

Posted on: 16 October 2015

Jak widać, jesień już na stałe zagościła za oknami. Chętniej wychodzicie ze swoimi pupilami na długie spacery do lasu czy nad ulubione jezioro. Warto jednak pamiętać, że nawet najmniej oczekiwany dźwięk, hałas czy reakcja może spłoszyć naszego pupila. Wówczas w odnalezieniu i zidentyfikowaniu zwierzaka zdecydowanie pomoże mikroczip. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na temat czipowania zwierząt w gabinecie weterynaryjnym Vets&Pets.

Dlaczego ważne jest czipowanie zwierząt?

Gdy Twój pupil ucieknie i później zostanie odnaleziony przez inną osobę, po odprowadzeniu go do najbliższego lekarza weterynarii skontaktowanie się z właścicielem będzie ułatwione. Na mikroczipie znajduje się niepowtarzalny 10 lub 15 cyfrowy numer identyfikacyjny, który pozwoli każdemu lekarzowi weterynarii sprawdzić, gdzie znajduje się gabinet weterynaryjny, do którego należy Twój pupil.

Mój zwierzak nigdy nie uciekł, a ja jestem bardzo ostrożną osobą. Czy powinienem rozważyć czipowanie mojego pupila?

Nawet jeżeli jesteś bardzo ostrożną osobą, pamiętaj że nie można przewidzieć każdego zachowania zwierząt. Zgubiony pies czy kot to bardzo stresująca sytuacja dla każdego właściciela, dlatego też warto zabezpieczyć się w dodatkowy sposób przed jej wystąpieniem. Szanse na zidentyfikowanie zwierzęcia, które nie posiada mikroczipu są bardzo niewielkie. Skorzystanie z usługi czipowania w znacznym stopniu zwiększa szanse na powrót Twojego pupila do domu.

Jak przebiega proces czipowania? Czy jest on bolesny?

Proces czipowania jest bardzo zbliżony do zwykłego zastrzyku czy podania szczepionki. Mikroczip wprowadzany jest pod skórę zwierzaka za pośrednictwem igły. Cały zabieg nie jest bardziej bolesny, niż drobne ukłucie.

Czy mikroczip może mieć zły wpływ na samopoczucie mojego psa/kota?

Nie. Mikroczip jest wielkości małego ziarenka ryżu, więc nie powoduje żadnego dyskomfortu u zwierząt. Dodatkowo, jest biokompatybilny, dlatego nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych.

W którym miejscu zaimplantowany jest mikroczip?

Przyjmuje się, że istnieją dwa miejsca, w których może zostać zaimplantowany mikroczip – pod szyję lub między łopatkami zwierzaka. Dokładnie tak jak na zdjęciu poniżej:

Miejsca implantacji czipów u zwierząt

 

Gdzie można odczytać dane z mikroczipa?

Numer identyfikacyjny Twojego zwierzaka, który znajduje się mikroczipie można odczytać przy użyciu specjalnego czytnika w:

  • Większości gabinetów weterynaryjnych,
  • Dowolnym schronisku dla bezdomnych zwierząt w Polsce,
  • Komendach Policji,
  • Straży miejskiej

Jak wygląda odczytywanie danych z mikroczipa?

Aby odczytać dane z mikroczipa, należy posiadać dedykowany do tej czynności czytnik. Jest on także dostępny w większości gabinetów weterynaryjnych (o tym gdzie odczytać dane z mikroczipa, piszemy w kolejnym punkcie). Odległość odczytu przy użyciu tego urządzenia to około 5 – 10 cm i zależy od wielkości wbudowanej do urządzenia anteny. Jak działa sam mikroczip? Jest on aktywowany przez fale radiowe wysyłane przez czytnik. Po przetworzeniu przez mikroprocesor fala radiowa wraz z zakodowanym numerem mikroczipa powraca do czytnika, który ją wyświetla w postaci numeru identyfikacyjnego na ekranie urządzenia.

Jak długo działa mikroczip?

Mikrochip nie wymaga wymiennych źródeł zasilania. Można śmiało stwierdzić, że jego sprawne działanie trwa kilkadziesiąt lat (zdecydowanie dłużej niż życie każdego zwierzęcia).

Kiedy powinienem zaczipować mojego psa/kota?

Identyfikację elektroniczną psów i kotów wykonuje się podczas ich pierwszych szczepień. Część lekarzy weterynarii (zwłaszcza w Europie Zachodniej) przyjmuje, że czipowanie powinno być wykonane pomiędzy 5 i 8 tygodniem życia zwierzaka. Mikroczip można również zaimplantować później.

W jakiej bazie danych zapisany jest numer identyfikacyjny mojego pupila?

Każdy zabieg czipowania w gabinecie weterynaryjnym Vets&Pets połączony jest z automatycznym dodaniem numeru identyfikacyjnego Twojego pupila do bazy danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt.

Czy są jakieś inne powody, dla których mój zwierzak powinien być zaczipowany?

Poza względami prewencyjnymi, o których wspomnieliśmy wcześniej, elektroniczne oznakowanie (mikroczip) jest warunkiem koniecznym do wyrobienia paszportu, który musimy posiadać aby móc w pełni legalnie podróżować z własnym pupilem na terenie krajów Unii Europejskiej.

Czy cena czipowania w każdym gabinecie weterynaryjnym jest taka sama?

Nie ma odgórnie narzuconej stawki za usługę weterynaryjną związaną z czipowaniem. Koszt czipowania ustalany jest przez właścicieli gabinetów weterynaryjnych, dlatego też mogą istnieć niewielkie różnice w cenie pomiędzy gabinetami weterynaryjnymi. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jaki jest koszt czipowania w gabinecie weterynaryjnym Vets&Pets, skontaktuj się z nami.