blog vets&pets

News and vet advices

weterynarz wrocław, behawiorysta wrocław

Otyłość zwierząt domowych

Posted on: 11 February 2016

Czy Twój pies lub kot wygląda otyle? Czy wiesz, że istnieje spore prawdopodobieństwo, iż zwierzę posiadane przez osobę otyłą, również będzie takie?

Jako lekarze weterynarii śmiało możemy stwierdzić, że to właśnie otyłość jest jednym z najczęściej spotykanych przez nas zaburzeń odżywiania. Otyłość często definiuje się jako kompleksowe zaburzenie, wynikające z przyczyn psychologicznych, genetycznych oraz hormonalnych. W rozumieniu ogólnym możemy ją określić jako nadmierny stan tkanki tłuszczowej. Różnica między zwierzęciem z nadwagą, a zwierzęciem otyłym zależna jest od odchylenia procentowego od idealnej wagi danego zwierzaka. Zwierzę z nadwagą jest o 10-20% cięższe od swojej wagi idealnej, zaś w przypadku zwierząt otyłych odchylenie to przekracza 20% wagi idealnej.

Kilka faktów na temat otyłości:

 • otyłość występuje zdecydowanie częściej u psów niż u kotów,
 • to samice częściej są otyłe,
 • na otyłość narażone są:
  • zwierzęta wykastrowane,
  • zwierzęta starsze,
  • Zwierzęta o bardzo niskim zaangażowaniu fizycznym (mało spacerów/biegania/zabaw na świeżym powietrzu),
 • Na otyłość narażone są zwierzęta, których właściciele są otyli

Otyłość spowodowana jest najczęściej przez wyższy poziom poboru energii, niż jest to wymagane dla potrzeb energetycznych zwierzęcia. Mówiąc wprost – organizm zwierzaka otrzymuje zbyt dużo kalorii w stosunku do ilości kalorii zużywanych. Powoduje to przekształcenie pozostałej energii w tłuszcz, który organizm magazynuje na poczet przyszłego źródła energii. Otyłość może wynikać z chorób (takich jak choroba tarczycy), ale również przez leki przepisane przez lekarza weterynarii – np.: prednizon (steryd). Otyłość może być również wywołana przez stres – dobrym przykładem jest sytuacja, w której zwierzę wykorzystuje jedzenie aby poradzić sobie ze stresorem. Ma ona również podłoże genetyczne – istnieją rasy, które szczególnie są podatne na to zjawisko. Są to:

 • Labradory,
 • Beagle,
 • Jamniki,
 • King Charles Cavalier Spaniel,
 • Bassett,
 • West Highland White Terrier,

Otyłość jest bardzo szkodliwa dla zdrowia zwierząt oraz ich długowieczności. Może ona powodować lub nasilać choroby ortopedyczne, cukrzycę, choroby krążenia, zaburzenia układu moczowego, lipidozę wątroby u kotów, zaburzenia rozrodcze, nowotwory, inne choroby dermatologiczne, a także powikłania znieczuleń. Najnowsze badania wykazują, że redukcja masy ciała zwierzęcia o zaledwie 10% może znacząco wpłynąć na kondycję zwierzęcia oraz minimalizować ryzyko kalectwa. W podobnym badaniu przeprowadzonym na przestrzeni 8 lat, na próbie ponad 1000 zwierząt, grupa testowa otrzymywała o 25% mniej karmy niż pozostałe zwierzęta. Badanie to dowiodło, że u zwierząt z grupy testowej odkryto wyraźny spadek liczby przypadków choroby zwyrodnienia stawów.

W innym badaniu przeprowadzonym na kotach udowodniono, że o ile koty z nadwagą dwukrotnie częściej chorują na cukrzycę, o tyle koty otyłe chorują na cukrzycę aż 4 krotnie częściej.

Australijskie Stowarzyszenie Weterynarii poinformowało, że tylko około 5% zwierząt towarzyszących z otyłością można wyleczyć lekami. Pozostałe 95% zwierząt musi być leczone przez ograniczanie ilości dostarczanych kalorii (redukcja pożywienia).

Ważne – obecnie na rynku polskim nie istnieją jakiekolwiek zaakceptowane farmaceutyki, które stosuje się w celu utraty wagi u zwierząt.

Leczenie otyłości u zwierząt powinno zaczynać się od zbudowania świadomości wśród właścicieli, iż jest to bardzo poważne schorzenie. Głównym sposobem leczenia jest odpowiednia dieta (jakość oraz ilość karmy), a także stopniowe zwiększanie aktywności fizycznej. Zwierzęta, które jedzą, aby poradzić sobie ze stresem nie powinny być poddawane redukcji pożywienia, aż do momentu, w którym nie zostanie zidentyfikowane i złagodzone źródło tego stresu. Dzięki temu w naturalny sposób możemy rozwiązać taki problem. Zawsze jednak należy zadawać pytanie – dlaczego zwierzę nadmiernie się objada.

Aby jakiekolwiek zmiany zachowania lub diet przyniosły stosowny skutek (by były po prostu skuteczną metodą walki z otyłością/nadwagą u zwierząt), absolutnie wszyscy domownicy muszą być świadomi powagi sytuacji oraz być konsekwentni. Dotyczy to odpowiedniej ilości wydawanego zwierzętom pożywienia, a także jego jakości. W końcu zdrowie naszego pupila powinno być dla każdego właściciela priorytetem 🙂

Sprawdź na poniższej tablicy jaką sylwetkę ma Twój pies

Tablica - sylwetki psów