Blog vets&pets

Newsy i porady weterynaryjne

weterynarz wrocław, behawiorysta wrocław

Wakacje z czworonogiem cz.1 – Bezpieczeństwo

Okres wakacyjny to zdecydowanie ulubiona pora każdego z nas. Chociażby dlatego, że poza odpoczynkiem czas ten możemy poświęcić na wspólne zabawy ze swoim czworonożnym przyjacielem. W zależności od własnego upodobania – wyjeżdżamy z bliskimi i pupilem poza miasto, nad morze a nawet w dalszą zagraniczną podróż. Czas ten to jednak nie tylko okres beztroskiego wypoczynku. Należy pamiętać, że okres letni wiąże się także z pewnymi zagrożeniami dla zwierząt. Twój zwierzak może się nadmiernie zmęczyć, ze względu na wysoką temperaturę również i przegrzać – co w ostateczności może doprowadzić do udaru cieplnego!

Udar cieplny występuje wówczas, gdy organizm zwierzaka nie jest w stanie utrzymać swojej temperatury w optymalnym zakresie. Zwierzęce układy chłodzenia ciała nie są tak zaawansowane jak u ludzi (w przeciwieństwie do nas, zwierzaki nie pocą się). Pies o umiarkowanym udarze cieplnym (temperatura ciała pomiędzy 40° a 41°C) przy skutecznej pomocy lekarza weterynarii powinien dojść do siebie w przeciągu 1-2 godzin. Optymalna temperatura ciała psa to zakres  pomiędzy 37,5° C a 39°C.

Zaawansowany, ciężki udar cieplny (temperatura powyżej 41°C) może być śmiertelny dla zwierzaka, dlatego konieczna wówczas jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii.

Jeśli uważasz, że Twój pies jest wyczerpany ze względu na upał, sprawdź poniższe oznaki:

  • Hiperwentylacja (głęboki oddech), ciężkie dyszenie,
  • Wysuszona skóra (czasem również wysuszone dziąsła),
  • Wymioty,
  • Biegunka (czasem połączona z krwawieniem),
  • Niepokój, szczekanie, jęki,
  • Osłabienie

Jeśli widzisz, że Twój pies ma ww. objawy, koniecznie połóż go w cieniu oraz zapewnij dużą ilość wody. Warto również zmoczyć ręcznik i przykryć nim psa lub polać zimną wodą klatkę piersiową, pachy i szyję. UWAGA – nie używaj lodowatej wody, może to zwężyć jego naczynia krwionośne. Warto więc pamiętać, że najlepszym sposobem leczenia jest zapobieganie..

Niestety – notorycznie powtarzającym się problemem w okresie wakacyjnym są zwierzęta pozostawione wewnątrz samochodów. Pamiętajmy, że nawet z otwartymi szybami samochód zamienia się w istny piekarnik! Gdy temperatura powietrza wynosi 25°C, wewnątrz samochodu temperatura bardzo szybko wzrasta nawet do 50°C. Gdy zaś na zewnątrz mamy 32°C, wewnątrz w mniej niż 10 minut temperatura wskaże około 70°C!!

Należy mieć w pamięci, że jeśli dla Ciebie jako człowieka temperatura na zewnątrz jest już wysoka, to co dopiero dla Twojego psa, który poza skórą ma jeszcze futro. Pozostaw swojego pupila w dobrze wentylowanym pomieszczeniu z dużą ilością wody. Jeśli chcesz zabrać psa na spacer, koniecznie zabierz ze sobą butelkę wody i miskę.

W okresie letnim najbezpieczniejszym miejscem na spacer z psem są z reguły parki. Nie tylko ze względu na aurę, lecz przede wszystkim:

  • często są tam powszechnie dostępne źródła wody,
  • ścieżka leśna/w parku nie parzy psa w łapy tak jak gorący asfalt czy bruk,

Jak sprawdzić czy temperatura nawierzchni (drogi, chodnika itp) nie będzie nieprzyjemna dla Twojego czworonoga? Bardzo prosto – wystarczy na 10 sekund przyłożyć do niej swoją dłoń. Jeśli po tym czasie sam uznasz, że temperatura jest zbyt wysoka – to zdecydowanie tym bardziej nie jest to odpowiedni czas i miejsce na spacer z Twoim pupilem.

Jest to pierwszy artykuł z serii: Wakacje z czworonogiem. Jeśli macie jakieś szczególne pytania lub wątpliwości, które Waszym zdaniem powinniśmy omówić na blogu – zachęcamy do kontaktu mailowego!