Blog vets&pets

Newsy i porady weterynaryjne

weterynarz wrocław, behawiorysta wrocław

Wakacje z czworonogiem cz. 2 – Transport zwierząt

Napisano: 2 lipiec 2017

Z naszych wewnętrznych obserwacji wynika, że coraz częściej nasi pacjenci decydują się na podróżowanie ze swoim czworonogiem. I nie dotyczy to tylko właścicieli psów, lecz także kotów i fretek! I chociaż podróż sama w sobie może dla nas nie wydawać się niczym wielkim, to warto mieć na uwadze, że zawsze dla Waszego pupila będzie się ona wiązać z większym lub mniejszym stresem. Poniżej prezentujemy kilka ważnych wskazówek, które należy mieć na uwadze przy organizowaniu podróży jak.

Przede wszystkim planowanie!

Mimo, iż brzmi to dosyć banalnie to zawsze zachęcamy do przemyślenia wakacji pod kątem Waszego zwierzaka – a dokładniej rzecz ujmując – podróży. Pierwsze pytanie, które nasuwa się de facto automatycznie to.. cel podróży (a więc, gdzie jedziemy?). Mimo, iż Polska jest krajem członkowskim Unii Europejskiej (zatem obejmują nas praktycznie te same podstawy prawne co innych członków) to często kraje, do których decydujecie się wyjeżdżać cechują się pewnymi prawnymi niuansami, które zawsze trzeba mieć z tyłu głowy.

Możecie więc zadawać sobie pytanie – gdzie znaleźć konkretne informacje na temat podróży do kraju XYZ? Już spieszymy z pomocą! Są one dostępne:

 

Podróż ze zwierzakiem – wymagane dokumenty

Jak być może już przeczytaliście w ww. podstronie Inspektoratu Weterynaryjnego, istnieje kilka absolutnie niezbędnych dokumentów, które zawsze należy mieć ze sobą podczas podróży ze zwierzakiem.

Aktualne szczepienia

Nie bez powodu dokument ten znajduje się na samym początku naszej listy. Praktycznie wszystkie państwa, do których podróżujemy wymagają posiadania aktualnych szczepień – zwłaszcza przeciwko wściekliźnie. Należy o tym pamiętać także ze względu na okres kwarantanny – z reguły szczepienia muszą być wykonane minimum 1 miesiąc przed datą wyjazdu i nie mogą być starsze niż 12 miesięcy. Co ważne – szczepienia wymagane są także do wyrobienia paszportu.

Paszport

W przeciwieństwie do ludzi, paszportów zwierzęcych nie wyrabiamy w jakimkolwiek urzędzie tylko u swojego lekarza weterynarii. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie gabinety weterynaryjne oferują taką usługę (nasz gabinet oferuje). Paszporty są wymagane przede wszystkim dla: psów, kotów i fretek. Psy i koty poniżej trzeciego miesiąca życia nie mogą być przemieszczane do innych krajów Unii Europejskiej, chyba że kraj docelowy dopuszcza taką możliwość.

Chip/Tatuaż

Do wyrobienia paszportu wymagane jest również zachipowanie zwierzaka. Alternatywą dla tego rozwiązania jest tatuaż identyfikacyjny. Niemniej jednak my zawsze rekomendujemy pierwszą opcję.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, czasem kraje wymagają dodatkowych dokumentów, które należy posiadać ze sobą w trakcie transportu. O te szczegóły najlepiej zapytać w gabinecie weterynaryjnym.

Wyposażenie niezbędne przy transporcie zwierząt

Jeśli mamy już załatwione wszelkie formalności związane z wyjazdem należy przemyśleć w jaki sposób będziemy przewozić zwierzaka. Gdy podróżujemy sami (np. samochodem) kot lub fretka muszą znaleźć się w transporterze (najlepiej wyścielonym miękkim kocykiem, tak by było im wygodnie). Psy najczęściej są zapinane w specjalne pasy, tak by leżąc (np. na kanapie) mogły przyjąć wygodną pozycję. Często pod zwierzaka podkłada się także specjalne maty, które chronią tapicerkę przed zabrudzeniem.

Inną kwestią jest przewóz zwierząt drogą lotniczą. W tym przypadku konieczne jest posiadanie specjalnej klatki bądź transportera. Przez “specjalną” klatkę mamy na myśli taką, która posiada wszelkie atesty oraz wymiary – tak by była dopuszczona do transportu lotniczego. Są one dostępne w większości sklepów zoologicznych. Dopuszczalne wymiary i kształt klatek zawsze zależą od wymogów danego przewoźnika, dlatego warto przed podróżą zapoznać się z informacjami, które zawarte są na stronie przewoźnika.

Z naszej perspektywy, jako lekarzy weterynarii odradzamy podróż samolotem o ile nie jest to absolutnie konieczne. Należy pamiętać, że zmiana wysokości, temperatur oraz hałas, które występują w trakcie lotu mają ogromny wpływ na samopoczucie zwierzaków. Po prostu się stresują..

Na zakończenie

Często pojawiającym się pytaniem jest czy warto podawać zwierzakom tabletki / pasty na uspokojenie – tak by nie stresowały się w podróży. Chociaż na rynku dostępne jest wiele rozwiązań to my rekomendujemy przede wszystkim spokojną podróż, podczas której maksymalnie poświęcimy czas naszemu czworonogowi. Często to właśnie nasz zapach czy dotyk znacznie bardziej uspokoi go aniżeli jakikolwiek inny środek farmakologiczny. Ważne są również regularne przerwy i postoje podczas trasy, z krótkimi spacerami (szczególnie dotyczy psów).

Istnieją jednak sytuacje, w której zwierzę bardzo źle znosi podróż – wówczas po dłuższym wywiadzie i wnikliwym badaniu klinicznym jesteśmy w stanie indywidualnie dobrać najlepszy lek dla takiego zwierzaka. Należy pamiętać że każdy środek farmakologiczny nie jest obojętny dla zdrowia zwierzęcia i należy jego podanie omówić ze swoim lekarzem weterynarii.

Jest to drugi artykuł z serii: Wakacje z czworonogiem. Pierwszą część pt. “Wakacje z czworonogiem cz. 1 – Bezpieczeństwo” możecie przeczytać tutaj. Jeśli macie jakieś szczególne pytania lub wątpliwości, które Waszym zdaniem powinniśmy omówić na blogu – zachęcamy do kontaktu mailowego!